İstanbul/Türkiye
+90 850 4304050
yapayzeka@yapayzekaakademi.com

Otomotiv & Taşıma

Training Consulting AI Software

Endüstri 4.0 ve Dijital Dönüşüm

Katma değerli ürün ve hizmet sunan sektörlere baktığımızda, otomotiv endüstrisinin listenin başlarında olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Türkiye özelinde, hem toplam gayrisafi milli hasıla, hem de ihracat alanında önemli yer tutan otomotiv endüstrisinin, global anlamda rekabetçi konumunu koruyarak, bir adım daha ileri gidebilmesi için tüm dünyada önemi kanıksanmış, dijital dönüşüm rüzgarını arkasına alması şarttır. Bu noktada sadece otomotiv ana sanayi firmaları değil, tedarik sanayi, distribütörler, satış sonrası ürün & hizmet ve tüketicinin de içinde olduğu tüm ekosistemi bu kapsam dahilinde değerlendirmeliyiz.

Endüstri 4.0 akımı ile ortaya çıkan bu dijitalleşme zorunluluğu, otomotiv sektöründe IoT (Nesnelerin İnterneti) ve analitik sistemlerin etkin bir şekilde kullanılmasını tetikledi. Tek bir fabrikada yüzbinlere varan sensörden toplanan verilerin anlamlandırılıp, prosesin farklı adımlarındaki makine ya da ekipmanların birbiri ile konuşması sağlanarak, hammadde tedariğinden, müşteri sevkiyatına kadar, ürün yolculuğunun her noktasında verimlilik artışı sağlanabilir oldu. Global bir oyuncu olma iddiasında olan firmalar için önemli bir kriter olan hem kalite hem de maliyet açısından rekabetçi olmak, dijitalleşme trendini zorunlu kıldı.

Bu noktada  Endüstri 4.0, IoT, Dijital iş gücü, Güvenlik, Analitik, Blockchain gibi başlıkların, şimdiden otomotiv sektörünün geleceğinde önemli bir yer almaya başladığını görüyoruz.Otomotiv endüstrisi özelinde en yetkin bilgi birikimine sahip olan teknoloji şirketi olarak, tüm otomotiv şirketlerimizin dijital dönüşüm yolculuklarında yanlarında olmaya hazırız.

Sektöre Özel Entegre Çözümler

Global firmalar ile yaptığı projelerden kazandığı tecrübeler ile otomotiv ihtiyaçlarını adresleyen ve teknoloji trendlerini, entegre ettiği çözüm ve ürünler ile pekiştiren Türkiye’nin öncü teknoloji şirketidir. Otomotiv endüstrisi, çok bileşenli kompleks yapısı ile teknoloji şirketleri için de yetkinliklerini gösterme fırsatı bulabilecekleri önemli bir sektör. yapay zeka akdemi olarak yıllardır odaklı olarak hizmet verdiğimiz bu sektörde, müşterilerin ihtiyaçlarına entegre çözümler sunmaktayız.

Fabrikaların dijital ikizi çalışmaları kapsamında, on binlerce ekipman, binlerce robot ve üretim kontrol sistemlerinden toplanan gerçek zamanlı verilerle; üretim izleme, montaj yönetimi, bakım planlama ve operasyon yönetimi konularında hızlı ve etkin kararlar alınabilmesini sağlamaktayız. Tedarik Zinciri alanındaki projeler ile sevkiyat ve üretim planlama süreçlerinde; satış sonrası hizmetler alanındaki projeler ile de müşteri deneyimi yaratarak servis/bayi süreçlerinde uçtan uca çözüm sağlamaktayız.