İstanbul/Türkiye
+90 850 4304050
yapayzeka@yapayzekaakademi.com

Akıllı Segmentasyon

Training Consulting AI Software

Müşteri Segmantasyonu

Şirketlere, müşterilerini kategorilere ayırmalarını sağlamak için ortak ihtiyaçları ve istekleri ve davranış kalıpları olan müşteri gruplarını belirlemelerinde yardımcı oluyoruz.

 

Zorluklar

Pazarlama ekipleri, pazarlama çabalarını yönlendirmek için genellikle pazarlamacı tarafından tanımlanan birkaç basit segmente güvenir. Ne yazık ki, pazarlamacı için kolay olan şey müşteri için her zaman en iyisi değildir. Pazarlama içeriği ve teklifleri, konum veya gelir gibi basit özelliklere dayalı olarak büyük grupları hedef alır ve gruptaki çoğu insan, düşük dönüşüm oranlarına, düşük müşteri memnuniyetine ve müşteri kaybına yol açan bu pazarlama mesajlarını kabul etmez.

Fırsat

Yapay zeka tabanlı makine öğrenimi modelleri, göz atma davranışı, önceki satın alımlar, demografik bilgiler, üçüncü taraflardan alınan ev verileri ve daha fazlası dahil olmak üzere çok daha çeşitli verileri kullanarak müşterileri kolayca bölümlere ayırabilir. Sonuç, ortak özellikler, ilgi ve amaç dahil olmak üzere müşteriye dayalı, açıkça tanımlanmış özniteliklere sahip çok daha küçük müşteri gruplarıdır. Bu bilgiler, pazarlamacıların belirli bir mesaj veya ürün için en değerli veya alıcı segmentleri hedeflemek için içerik ve kampanyalar geliştirmesine olanak tanır. Bu gelişmiş hedefleme yaklaşımı, pazarlama yaratıcı kaynaklarını en değerli müşteriler için doğru mesajlara odaklayarak, pazarlama kampanyalarından daha yüksek dönüşüm oranları ve daha yüksek gelirler ve daha az atık sağlar.